След като вече сте получили вашия проект за къща от съответното архитектурно студио, предстои друга важна стъпка, а именно получаването на разрешение за строеж.
Нека видим с какви документи ще трябва да се сдобиете, за да направите поредната крачка към реализирането на вашия дом–мечта.
Ето и самите документи, които трябва да подготвите:
- На първо място е необходимо да напишете заявление до главния архитект на съответния район или община;
- Трябва също така да предоставите документите, които ви определят като собственик или пък да имате договор за преотстъпено право на строеж;
- Нуждаете се и от предварителен договор с местното ВиК, към което предстои да се присъедините;
- В случай че в района не е изградена водопроводна мрежа, то тогава ви е необходима регистрация на кладенец от басейнова дирекция;
- Ще трябва да представите и предварителен договор за присъединяване към съответното електроразпределителното дружество;
- Пригответе и самия проект на жилището – в три екземпляра.
След като сте подготвили необходимите документи, следва да ги внесете в общината, където те ще бъдат разгледани от Общински експертен съвет. За да ви бъде издадено разрешение за строеж, документацията трябва да бъде одобрена, както и е нужно да се заплати такса за съгласуване и издаване на разрешение, чиято стойност е различна в различните общини. Имайте предвид, че документите се разглеждат в срок от един месец, а понякога отнема и повече.
Следващият етап е свързан с изчакването на самото разрешение за строеж, което в 7-дневен срок след съгласуването и одобряването съответната община изпраща в ДНСК. Проверката се извършва в 14-дневен срок, а чак след това вече се сдобивате със самото разрешение и пътят за строителство пред вас е вече напълно открит. Можете да започнете веднага да строите своята мечтана къща.
Някои тънкости, които могат да ви спестят време:
Това е например внасянето на проекта съвместно с Доклад ОСИП (Оценка за съответствието на проектната документация със съществените изисквания към строежите). Тя се изготвя по реда на чл.142, ал.6 от ЗУТ. На по-достъпен език – това е доклад от строителен надзор, който разглежда, коригира и един вид – гарантира пред общината, че проектът е наред.
Ако се възползвате от този модел на внасяне на вашия проект, самият доклад е равносилен на разглеждането на проекта на общински експертен съвет, а това само̀ по себе си означава, че срокът за получаването на разрешение за строеж намалява с 14 дни.
Ако имате въпроси към статията за получаване на разрешение за строеж или ви вълнува нещо друго, свързано с архитектурата – не се колебайте, обадете ни се!